Poslední pokyny před startem a můžete se pustit do dobrodružného závodu přírodou. Orientační běh je skvělý v tom, že se ho může zúčastnit opravdu každý. Existuje totiž hned několik kategorií rozlišených podle věku, pohlaví, náročnosti a délky trasy… Takže děti, dospělí, důchodci a dokonce i vozíčkáři si přijdou na své. O vítězství rozhoduje pak především dobrá orientace v terénu a rychlost, ale vyhrát není to nejdůležitější. I pokud se neumístíte na stupních vítězů, můžete mít ze sebe skvělý pocit, že jste udělali něco pro své zdraví. Orientační běh není jen výzvou, ale především koníčkem a pro někoho možná časem i životním stylem.
Co je na orientačním běhu tak krásného?
Jedná se o sport na čistém vzduchu v přirozeném prostředí, bez aut a diváku. Jste tam prostě jen vy a kolem dokola příroda. Nemusíte nikam spěchat, záleží čistě jen na vás, zda to celé pojmete jako závod s časem či jen procházku lesem, tempo si určujete sami. Pobíháte lesem, hledáte kontroly a radujete se z každého úspěchu či úspěšné dokončeného závodu.
Pár instrukcí pro začátek
Pokud vás orientační běh nadchl či zaujal, následující rady vám alespoň trochu nastíní jeho průběh:
· Na začátku startu obdržíte mapu terénu s kontrolními stanovišti, které byste měli v daném pořadí navštívit. Přesnou trať si však každý pomocí buzoly a vlastního uvážení volí sám. Záleží tedy jen na vás jakou taktiku a cestu zvolíte.
· Stanoviště je vyznačeno látkovým oranžovobílým lampionem, kde si pomocí speciálních kleštiček potvrdíte navštívení v startovním průkazu. Ten slouží pořadatelům jako kontrola, že jste žádné ze stanovišť nevynechali.
· Mapa, kterou dostanete, je poměrně podrobně zpracovaná. Většinou je zakreslena v měřítku 1 : 15 000 a pomocí barev a různých značek prozrazuje obtížnost terénu. Pro svůj první orientační běh nemusíte znát hned všechny značky, ale je dobré mít alespoň základní přehled, ať víte, co vás na trati potká.