Pro půjčku řada lidí míří do bank, které pro mnohé znamenají stabilitu, jistotu a jakési ztělesnění morálnosti. S některým z úvěrových produktů má co dočinění každý druhý Čech, což může být pro některé trochu alarmující údaj. Půjčky jsou dnes zkrátka dostupné a to i pro ty, kteří nakonec odchází z banky s nepořízenou. Bankám totiž začínají konkurovat i společnosti z nebankovního sektoru. Ty primárně cílí na rizikové žadatele, kterým v bankách odmítli půjčit. Nabízí například půjčky s exekucí, či s negativním záznamem v registru dlužníků.
Je ale potřeba si uvědomit, že banky zamítají žádosti o úvěr z pádného důvodu. Není to pouze z jejich rozmaru, jak se řada lidí mylně domnívá. Jsou svázány složitou legislativou, která jim dává za povinnost důkladnou lustraci každého žadatele. Tzv. bilance žadatele pak má do jisté míry za následek schválení/zamítnutí žádosti. Tu ovlivňuje celá řada faktorů, mimo jiné třeba výše příjmu, záznamy v registrech dlužníků, další závazky atd. Pokud banka vyhodnotí, že žadatelova bilance je příliš nízká, stává se pro ni riziková a přistoupí k zamítnutí žádosti.
Nebankovní půjčky mnoho lidí volí pro jejich rychlost, benevolentnější podmínky, ale třeba i minimum papírování a byrokracie. O půjčku mohou zažádat žadatele s negativním záznamem v registru dlužníků, dokonce ti, proti kterým je vystavena exekuce. Vždy ale záleží, zda jsou tací žadatelé skutečně schopni a ochotni úvěr splácet. Tyto úvěry bývají velmi často zastavěny nemovitostí. Pokud tedy dlužník nebude schopen úvěr splácet, může dojít k zabavení a následnému prodeji nemovitosti.
Nebankovní poskytovatelé do registru dlužníků vůbec nenahlíží nebo neberou tuto skutečnost jako důvod k zamítnutí úvěru. Řada poskytovatelů ke schválení nepotřebuje ani doložení pravidelných příjmů, které jsou v bance nutností.