Bitcoin je jako pouťový balónek. Někteří odborníci z oblasti finančnictví jej k balónku skutečně přirovnávají. Ten se totiž chová přesně tak, jak do něj zájemce bude foukat. Balónek je sám o sobě samostatným volně se pohybujícím médiem v prostoru, není nikde pevně zakotven ani uchycen, není tedy ničím jištěn a poletuje vzduchem, jak se mu zlíbí. Občas ho někdo upustí, někdo jej přifoukne, a stačí jen málo, aby praskl. Narazí na překážku, nebo ho někdo jednoduše přefoukne.
Podobně se chová i kryptoměna. Myšleno obecně, nejen Bitcoin. Hodnota virtuální měny je také skutečně jen virtuální, její volatilita je proměnlivá ze dne na den a je velmi zvláštní, že jí stále tolik lidí věnuje pozornost. Však také většinu z nich tvoří ti, kteří doufali v obrovské bezpracné zisky jen díky vzrůstajícímu kurzu. Ten opravdu v průběhu roku 2017, resp. v jeho druhé polovině, stoupal neuvěřitelným tempem. A to pochopitelně přilákalo tisíce až miliony malých investorů, mezi nimi byli dokonce i lidé, kteří do nich investovali obrovské jmění.
V Česku se virtuální měnou vážně zabývá jen relativně malé procento lidí
Názory odborníků se však velmi různí a ne všichni se shodují na tom, že je to ničemná investice. Člověk, který do této problematiky alespoň trochu pronikne a porozumí vývoji kryptoměn a nejedná se jen o investora, kterého žene rychlé zbohatnutí, pak je zbytečné se rychle virtuální měny zbavovat.
Záleží ovšem na tom, jak se k tomu postaví samotní investoři, buď propadnou panice a hodnota měny bude prudce klesat, nebo se pokles uklidní a může naopak cena kryptoměn znovu růst. Někdo považuje kryptoměnu za technologický fenomén posledních let a jestliže nedojde ke krachu na burze (nedá se vyloučit ani to), může život tohoto platidla trvat ještě desítky nebo stovky let.
V České republice je odhadem několik desítek tisíc odvážlivců, kteří to s virtuální měnou zkouší, další razantní vzestup počtu lidí se však neočekává. Závisí to také na dalším vývoji poklesu hodnoty Bitcoinu, který vyvolalo kromě jiného i několik událostí na trzích v asijských zemích. A také v souvislosti s jedním z největších útoků počítačových pirátů na japonské burze Coincheck. Zločincům se podařilo zcizit kryptoměnu ve výši (v přepočtu) téměř 11 miliard korun.